ENG
LOGIN

kilis projesi

Savaş ve göçün çocuklar üzerinde yarattığı zorlukları bir nebze de olsa hafifletebilmek için Contemporary Istanbul ve Aralık Derneği tarafından Kilis’te bir ilkokul projesinin hayata geçmesi için çalışmalar 2016’da başladı. Bölgede eğitim öğretimin alanında yürütülen mevcut çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlayan projeye maddi destek sağlamak için 12-13 Mayıs 2016’da, the Sofa Hotel’de bir sergi düzenlendi. Kilisli ve Suriyeli çocukların eğitim süreçlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini hedefleyen projeye maddi destek sağlaması amaçlanan sergi kapsamında çağdaş sanat alanında öne çıkan 62 sanatçının eserleri sergilendi.

Sergilenen eserlerin satışından elde edilen gelirin tamamı okul binasının inşaasına destek amacıyla kullanıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteği ile Suriyeli ve Kilisli çocuklar için 5.484 m2’lik alan üzerinde inşa edilecek 18 derslikli ilkokulun temelleri atıldı. Süratli bir proje süreci yaratılarak ilkokulun 2017-2018 eğitim yılının başında Suriyeli ve Kilisli çocuklar ile buluşturulması sağlanacak.

Eserlerin satışından elde edilen gelirin tamamının okul binasının yapımına destek amacıyla kullanıldığı sergide, sanatçılar; Ahmet Doğu İpek, Ahmet Elhan, Ahmet Güneştekin, Alev Ermiş Mavitan, Ali Bilge Akkaya, Ali Elmacı, Ali Emir Tapan, Ali İbrahim Öcal, Ali Kotan, Ani Çelik Arevyan, Aras Seddigh, Ardan Özmenoğlu, Ayşe Gül Süter, Azade Köker, Bahadır Baruter, Bihrat Mavitan, Burcu Perçin, Burçak Bingöl, Burçin Başar, Buğra Erol, Candaş Şişman, Cenk Akaltun, Ebru Uygun, Ekrem Yalçındağ, Ela Cindoruk, Elvan Alpay, Emin Mete Erdoğan, Erkut Terliksiz, Erol Eskici, Guido Casaretto, Gül Kozacıoğlu, Gülay Semercioğlu, Günnur Özsoy, Hale Tenger, İrfan Önürmen, İsmail Acar, Joana Kohen, Kemal Seyhan, Leyla Gediz, Melek Mazıcı, Meltem Işık, Mike Berg, Mithat Şen, Murat Germen, Murat Morova, Murat Palta, Murathan Özbek, Mustafa Horasan, Nazan Pak, Nejat Satı, Nermin Er, Nihat Kemankaşlı, Seçkin Pirim, Serdar Arat, Serkan Adın, Seda Hepsev, Şükran Moral, Tan Mavitan, Yağız Özgen, Yılmaz Aysan, Yusuf Sevinçli ve Zeynep Solakoğlu'nun eserleri bulundu.


sanatçılar

Ahmet Doğu İpek

Ahmet Elhan

Ahmet Güneştekin

Alev Ermiş Mavitan

Ali Bilge Akkaya

Ali İbrahim Öcal

Ali Elmacı

Ali Kotan

Ani Çelik Arevyan

Aras Seddigh

Ardan Özmenoğlu

Ayşe Gül Süter

Azade Köker

Bahadır Baruter

Bihrat Mavitan

Buğra Erol

Burcu Perçin

Burçak Bingöl

Burçin Başar

Candaş Şişman

Cenk Akaltun

Ekrem Yalçındağ

Ebru Uygun

Ela Cindoruk

Elvan Alpay

Gül Kozacıoğlu

Emin Mete Erdoğan

Erkut Terliksiz

Erol Eskici

Guido Casaretto

Gülay Semercioğlu

Günnur Özsoy

Hale Tenger

İrfan Önürmen

İsmail Acar

Joana Kohen

Kemal Seyhan

Leyla Gediz

Melek Mazıcı

Meltem Işık

Mike Berg

Mithat Şen

Murat Germen

Murat Morova

Mustafa Horasan

Murat Palta

Murathan Özbek

Nazan Pak

Nejat Satı

Nermin Er

Nihat Kemankaşlı

Seçkin Pirim

Serdar Arat

Serkan Adın

Seda Hepsev

Şükran Moral

Tan Mavitan

Yağız Özgen

Yılmaz Aysan

Yusuf Sevinçli

Zeynep Solakoğlu