ENG
LOGIN

plugin

İçinde yaşadığımız hayatın değişim hızı ve hergün maruz kaldığımız sınırsız imge göz önüne alındığında, sanatın zamanı yakalaması ve insanların hayal gücünü tetikleyecek işler yapması her zamankinden daha zor hale gelmiş durumda. Yeni medya tam da bunu yapabilme iddiasıyla ortaya çıkıyor. Ve bunu yaparken kendisiyle birlikte sanat izleyicisini ve sanat kurumlarını da dönüştürüyor.

Yeni medya sanat yapmanın yeni şekilleriyle ilgili deneyler yapmaya devam ettikçe, Plugin de yeni medyayı en iyi şekilde sergilemenin yollarıyla ilgili deneyler yapıyor olacak.

Serginin sanatçıları; Felix Luque, Memo Akten, Onformative, Ryoichi Kurokawa, Semiconductor, Joanie Lemercier, Lia, Field, Sougwen Chung, İdil İlkin, Aziz + Cucher, Quayola

Sergi

Natura Nova

Natura Nova yeni medya sanatının bugünün ve geleceğin dünyasına dair sorularını ve cevaplarını ortaya koymayı hedefliyor.

Sanat her zaman dünyayı ve hayatın kendisini anlamlandırmaya çalışırken doğa temsillerine odaklandı. Bu temsiller zaman içerisinde değişen dünya ile parallel olarak değişik şekiller aldıysa da sanatçıların ve izleyicilerin doğaya duyduğu hayranlık ve doğanın en iyi temsillerini arama dürtüsü hiç değişmedi.

Sergi yeni ve değişen dünyamız ile bu dünyadaki yeni deneyimlerimizi en iyi şekilde yakalamayı hedefleyen yeni medya sanatı arasındaki diyaloğa bir bakış sunmaya çalışacak. Seçkinin tüm işleri doğa temsilinin tam olarak nasıl bir şey olması gerektiği sorusuna sanatçısının yeni ve kendine has cevabını ortaya koyacak.

FELIX,
Luque Memory Lane
FIELD,
Second Nature
LIA
ONFORMATIVE,
Meandering River

Küratörler

Ceren ve Irmak Arkman 2005 yılından beri hem Türkiye’de hem de yurtdışında dijital sanatlar ve tasarım alanında uluslararası festivaller, video gösterimleri, sergiler, canlı görsel işitsel şovlar, atölye ve seminerler düzenlemektedir.

Kurye Video adında kar amaçsız bir oluşum olarak yola çıkan ikili Istanbul’daki en hatırı sayılır video arşivini oluşturmanın yanı sıra çeşitli festivaller düzenlemiş (digital sanatlar üzerine Kurye Video Festivali, video oyunları üzerine Space Invaders, dijital tasarım üzerine OFFF Istanbul 2012 ve yine dijital tasarım üzerine iki senede bir gerçekleşen ve yakın zamanda Avrupa’ya taşınacak olan GRID), dünyanın ilk AR sergisi dahil pek çok yenilikçi sergiye imza atmış ve Türkiye sınırları dışında düzenlenen ilk Türk Çağdaş sanatçı fuarı olan Contra’yı geliştirmiştir.

Red Bull ekibiyle ortak bir mahalle sergisi konsepti olan Art Around projesini gerçekleştiren ikili, projenin ilk senesinin küratörlüğünü de üstlenmiştir.  Yakın zamanda Belçika’da düzenlenen Europalia Turkey Sanat Festivali’nde yeni medya, elektronik müzik ve sokak sanatları direktörleri olarak görev almışlardır. Son iki senedir Akbank Sanat’ta yeni medya grup sergilerinin (Monochrome and Nonspaces) kürasyonunu üstlenmişlerdir.  Fırsat buldukça sokak sanatçılarının canlı çizim performanslarını içeren Pop- Up sergileri gerçekleştiren ikili aynı zamanda markalar için yaratıcı etkinlikler düzenleyen bir ajansı da yönetmektedir.

İkilinin Plugin ile ortaklığı ise yeni değil. 2013 senesinde CI ile projeyi geliştiren ekip, aynı zamanda bu yeni medya alanının ilk iki senesinde yöneticiliğini üstlenmişti. Şimdi "Natura Nova" başlıklı özel bir sergi için tekrar birlikteler.